Chaga ehk must pässik - 4 TESTITUD kasutegurit

MIKS ON VAJA SEENE-EKSTRAKTI TESTIDA? 

Chaga ekstrakti tarbides veendu, et oled kursis tootepakkuja kvaliteediga. Toidulisandibrändid jahivad tihti ainult kasumit ning ei kontrolli oma toodete kvaliteeti. Sageli pulberdatakse seente viljakehad koos mütseeli ja seenesöödaga. Enamasti pole isegi teada, mille peal tooraine kasvab. Tulemuseks on seenepulber koos teadmata lisanditega.

Turg on täis erinevaid eliksiire, pulbreid, siirupeid ning kapsleid. Meie ei saa öelda, milline eelmainitust on kõige parem, kuid igapäevaselt seent tarbides soovitame kindlasti kursis olla seene-ekstrakti pakkuja kvaliteediga. Küsi endalt, kas toote pakkuja on välja toonud:

 • kust seene-ekstrakt pärit on?
 • milline on seene-ekstrakti kontsentraat?
 • kas tegu on puhta seene-ekstraktiga?
 • mis on toimeainete sisaldus? 

Meie Seente Väe Chaga ekstrakt on pärit metsikust Siberi puutumata loodusest, kontsentraadiga 20:1 ja tegu on täiesti autentse Chaga pulbriga. 

Maailmaklassi kvaliteet meie ekstrakt sisaldab erakordses koguses nii aju tööd kui immuunsüsteemi ja seedimist toetavaid toimeaineid.

Seente Väe valikus on maailma kõige põhjalikumalt testitud ja kontrollitud ekstraktid. Meile on isiklikult väga tähtis veenduda, et pakume sulle parimat kvaliteeti. 

Me testime kõiki aktiivseid toimeaineid Euroopa ja USA erapooletutes laborites. (Eurofins ja RINP)

Meie tootja saadab meile iga partii kohta oma kontrollsertifikaadid ning me kontrollime Eesti riiklikes laborites ka ise, et meie eksraktid ei sisaldaks raskemetalle, hallitust ega muid saasteaineid. 

Allolevas tabelis näed kõiki laboritulemusi. See on lihtsustatud kokkuvõte. Kõik päris laborite väljastatud testsertifikaadid on olemas selle blogi allosas. 

*Aktiivsete toimeainete kogus võib eri partiides veidi kõikuda. 

SV kõik testid chaga

Tore küll aga mida see kõik tähendab?

Seletame nüüd natuke lahti, mida kõik need numbrid, keerulised nimed ja protsendid tähendavad.

TOIMEAINED

1. Mis on Triterpenes ehk triterpeenid?                                                                                

Lühidalt: Kiirendavad kudede paranemist, aitavad võidelda haiguste, viiruste, mikroobide, vähi ning seeninfektsioonide vastu.

Triterpeenid on tuntud kui paljude ravimtaimede toimemehhanismid. [1] Triterpenoidid on taimedes olevad bioaktiivsed ained, mis aitavad taimel võidelda haiguste, mikroobide ja taimtoiduliste vastu. Inimestele on triterpeenid kasulikud ning sellepärast kasutatakse neid paljudes ravimides. [2] Samuti on leitud erinevatest uuringutest, et triterpeenid on tublid abimehed haavade parandamiseks. Kirurgiliste haavade ja teiste nahavigastuste korral vähendasid triterpeenid oluliselt taastumise aega. Nimelt moduleerivad triterpeenid ROS-i (reactive oxygen species) ehk hapniku tootmist haava mikrokeskkonnas ning kiirendavad kudede paranemise protsessi. Neid on kirjeldatud kui põletiku-, diabeedi-, kasvaja- ning seeneinfektsioonidevastaseid ained, mis tänu oma antimikroobsetele omadustele on suurepärased immuunsüsteemitoetajad! [3] 

2. Mis on Betulinic Acid ehk betuliin? 

Lühidalt: Kutsub esile haigestunud raku surma.

Betuliin on looduslikult esinev triterpeen, mida leiame näiteks kaskede valgest kooreosa korgikoe rakkudest ning sellest toitub meile huvipakkuv Reishi. Betuliin happele omistatakse vähi- ja viirusevastane toime. See omadus on seotud võimega esile kutsuda rakusurma. Nii hävitab betuliin viirus- ning vähirakke, jättes normaalsed rakud ja kuded terveks. [4] 

3. Mis on Beta-Glucan ehk beetaglükaan? 

Lühidalt: Vähendab riski südame- ja veresoonkonna haigustele ja kolesteroolile. Toetab seedimist ja immuunsüsteemi.

Beetaglükaanil on positiivne mõju inimese tervisele. Beetaglükaan on tervislik kiudaine. Näiteks lahustuvad kiudained pikendavad toidu soolestiku läbimise aega, aeglustavad mao tühjenemist ja glükoosi imendumist verre. See tähendab, et sul ei lähe kõht nii kiiresti tühjaks ning keha saab vabastada energiat stabiilselt. Beetaglükaani tarbimist seostatakse nii vere insuliini kui ka kolesterooli sisalduse, kõrge vererõhu ja ülekaalulise vähenemisega. Samuti on beetaglükaanil oluline kasvajavastane toimeaine. See on tunnustatud ning oluline funktsionaalse toidu koostisosa.[5] See teeb seentest suurepärased prebiootikumid (toit soolestiku bakteritele), mis stimuleerivad soolestikku ja annavad peremeesorganismile tuge võitlemaks põletiku- ning haigusetekitajatega.[6]

4. Mis on Polyphenols ehk polüfenool?

Lühidalt: Toetab immuunsüsteemi, vähivastane, närvisüsteemi tasakaalustav 

Polüfenoolid on looduslikult leiduvad taimsed ühendid, mida leidub puu- ja köögiviljades. Taimed toodavad neid kaitseks haigustekitajate vastu. Need toimivad organismis antioksüdantidena ja vähendavad organismis vabade radikaalide kahjustavat toimet. Polüfenoolidel on tervendav mõju südame- ja veresoonkonna haiguste korral ning samuti positiivne mõju haiguste ennetamisel. Need ühendid pikendavad eluiga ja aitavad võidelda vähirakkude vastu.[7] Samuti aitavad ära hoida neurodegeneratiivseid haigusi nagu Alzheimeri tõbi ja Parkinsoni tõbi, neurodegeneratiivseks epideemiaks loetakse hetkel samuti ärevushäireid.[8]

5. Raskemetallid ja saasteained

Seenekstraktide puhul on oluline nende terapeutiline potentsus ning produkti puhtus saasteainetest ja raskemetallidest. Mõlemaid kriteeriume saab valideerida erapooletus ja usaldusväärses laboris. Raskemetallide ja saasteainete testimine on vaieldamatult oluline aspekt seeneekstraktide puhul, kuna seentel on omapära talletada niisuguseid ühendeid. Raskemetallide pikaajalisel tarvitamisel kuhjuvad need inimorganismi ja võivad põhjustada tõsiseid tervisehäireid (närvisüsteemi kahjustused, vähk, sünnidefektid jne).

VÕRDLUS TEISTE JUHTIVATE BRÄNDIDEGA

Enamik brände ei ole avalikustanud ühtegi testitulemust. Sellest võib järeldada, et tooted on testimata või on toimeainete sisaldused nii madalad, et brändid on valinud neid mitte avalikustada.

Mida me saame öelda on, et ühegi brändi ekstraktid ei läbi nii põhjalikku kvaliteedikontrolli kui meie omad. Seda nii aktiivsete toimeainete kui ka potentsiaalsete saasteainete osas. 

Olenemata sellest, milliseid seenetooteid sa tulevikus tarbida valid, küsi alati neid teste ning veendu, et need tulevad usaldusväärsetest ja erapooletutest laboritest. 

  LABORITEST

  Usa erapooletu labor

  INTERNATIONAL RINP Inc. 

  Meie Chaga on testitud USA-s, Californias, erapooletus laboris, mille nimi on International RINP (International Research Institute of Natural Products). RINP teadlaste meeskonnal on tipptasemel kogemused teadustöös. Näiteks on avaldatud nende töid teadusajakirjades nagu Planta Medica, J. Chromatography B, Nutrition Cancer, Biochemical Pharmalogy. Labori asutaja on tuntud keemiaprofessor Dr. Hongyang Wang. Temal ja tema tiimil on aastatepikkune kogemus testimaks erinevaid naturaalseid produkte, toidulisandeid, toitu, kosmeetikat ja ravimeid. Laboril on oskused teha neile saadetud toodetele kvaliteedikontroll, selgitada välja produkti keemiline struktuur ning teha toodetele kompleksne identifikatsioon ja analüüs. 

  EUROFINS SCIENTIFIC

  Eurofins Scientific on ülemaailmne liider toidu-, keskkonna-, farmaatsia- ja kosmeetikatoodete testimise, avastusfarmakoloogia, kohtuekspertiisi, kõrgtasemel materjaliteaduste ja agroteaduste lepinguliste uurimisteenuste alal. Eurofinsil on üle 61 000 töötaja enam kui 1000 sõltumatust ettevõttest koosnevas võrgustikus kokku 59 riigis, mis on üldiselt spetsialiseerunud lõppkliendi turgudele ning aktiivselt opereerivad 940 laborit. 

  LABRIS

  LABRIS, Riiklik Laboratoorsete Uuringute ja Riskihindamise Keskus, on Eesti riiklik testlabor. LABRIS pakub teenuseid toidu, sööda ohutuse ja loomade tervise valdkonnas ning teostab riskihindamisi toiduahela täies ulatuses.

   Kui oled juba jõudnud lugemisega siiani, siis peaksid olema veendunud, et Seente Väe Chaga on üks parimaid turul olevaid ekstrakte!

   Seente Vägi Chaga ekstrakt

   VAATA LISAKS: Lion’s Mane, Reishi, Korditseps

   Chaga rinp testid

   eurofins tests 1

   eurofins testitulemused 2

   labris tulemused 1

   Labris tulemused 2

   KASUTATUD KIRJANDUS:

   [1] JL, R. (2010). Effects of triterpenes on the immune system. Ethnopharmacol, 128(1), 1-14. doi:10.1016/j.jep.2009.12.045.


   [2] Satoru Sawai, K. S. (2011). Triterpenoid Biosynthesis and Engineering in Plants. Front Plant Sci. doi:10.3389/fpls.2011.00025


   [3] Sandeep, S. G. (2020). Chapter 12 - Triterpenoids: Structural diversity, biosynthetic pathway, and bioactivity. Studies in Natural Products Chemistry, 67, pp. 411-461. doi:https://doi.org/10.1016/B978-0-12-819483-6.00012-6.

   [4] Fulda, S. (2008). Betulinic Acid for Cancer Treatment and Prevention. International Journal of Molecular Sciences. doi:https://doi.org/10.3390/ijms9061096

   [5] Mailiis Korge, B. K. (2022). Beetaglükaani sisaldus odra ja nisu terades sõltuvalt lämmastikväetise normist ja viljelusviisist . Agronoomia 2022, 224-230.https://etki.ee/wp-content/uploads/2022/03/Agronoomia2022.pdf  

   [6] Jayachandran, M., Xiao, J., & Xu, B. A. (2017). A Critical Review on Health Promoting Benefits of Edible Mushrooms through Gut Microbiota. Int. J. Mol. Sci., 18(9), 1934. doi:https://doi.org/10.3390/ijms18091934

   [7] Priinits, M. (n.d.). POLÜFENOOLID. Retrieved from tervisekool: https://www.tervisekool.ee/tervisekool/failid/File/lugemist/toitained/Marit%20Priinits%20Pol%c3%bcfenoolid%20kokkuv%c3%b5te.pdf

   [8]  Taba, P. (2017). Neurodegeneratsioon – kas seda peab kartma? SIRP. Retrieved from https://sirp.ee/s1-artiklid/c21-teadus/neurodegeneratsioon-kas-seda-peab-kartma/